Dobrze mieszkaj

Prowadzi: 

13:05

czwartek,

09 marca 2017

Czy meblościanka to nadal symbol obciachu? "Teraz rządzi minimalizm. Powraca zupełnie w nowym wydaniu"

Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowaliśmy meble wartości ponad42 miliardów złotych. Według Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli - na podium znalazły się Chiny, z produkcją mebli o wartości blisko 160 mld euro.
Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, z rezultatem powyżej 35 mld euro. Kolejne dwie pozycje należą do Niemiec (16,9 mld euro) oraz Włoch. Jak mieszkają Polacy? Czy meblościanka wciąż jest symbolem obciachu?

- Myślę, że dzisiaj musimy trochę zmienić definicję meblościanek i półkotapczanów. Kojarzą się nam z przeszłością, o której każdy chce zapomnieć pod względem estetyki designu i tak dalej - mówiła Joanna Gostkowska, architekt.

- Teraz pracuję nad mieszkaniem, które dzielimy na dwa mniejsze, mamy półkotapczan w nowej odsłonie, absolutnie zintegrowany mebel. Łóżko można schować w ścianie. W przeciwległym miejscu mamy kuchnię, którą zamykamy, jest poniekąd schowana w szafie. Dążymy do minimalizmu. Dzisiaj są inne technologie, mamy większy wybór materiałów. Chodzi o aranżację. Półkotapczany i tego typu meble powracają w zupełnie nowym wydaniu - mówiła.

mar