Dobrze mieszkaj

Prowadzi: 

13:05

czwartek,

26 stycznia 2017

Wielka płyta. Za 10 lat odpadną balkony? Eksperci: "Wręcz przeciwnie. W Rumunii przetrwała trzęsienie ziemi"

Najpóźniej za 10 lat z bloków z wielkiej płyty zaczną odpadać balkony - alarmują architekci. Jak rzeczywiście jest z blokowiskami i falowcami? - Nie ma problemów z żywotnością bloków z wielkiej płyty ani falowców. Nie są one zagrożone zawaleniem się. Mieszkańcy powinni czuć się bezpiecznie - uspokajają goście audycji Dobrze Mieszkaj.

Gośćmi audycji Dobrze Mieszkaj byli Aleksander Nowaczek, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Morena, Władysław Wojtkiewicz, wiceprezes Spółdzielni Przymorze i Władysław Wróbel, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku. Program prowadziła Iwona Wysocka.

PÓŁ ŚCIANY ODPADŁO

- Mieszkam w budynku wybudowanym w nowej technologii, ale wywodzę się wielkiej płyty. Te bloki miały standard wykonania typowy dla lat 70. Pod względem estetycznym ten nowy blok prezentuje się oczywiście lepiej, ale był problem np. z powieszeniem telewizora. Pół ściany mi odpadło. Do jej wykonania użyto bloczków, które nie mają wielkiej trwałości - zauważa Aleksander Nowaczek.

FALOWIEC TO NIE WIELKA PŁYTA

Cyklicznie prowadzone są przeglądy techniczne. Wszelkie usterki naprawiamy na bieżąco - mówi Władysław Wojtkiewicz, wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej Przymorze. Jednocześnie podkreśla, że czym innym są bloki z wielkiej płyty, a czym innym falowce na gdańskim Przymorzu. - Mieszkam w bloku Spółdzielni Przymorze, w budynku, który powstał jako jeden z pierwszych. Jednocześnie podkreślam: tu nie ma żadnego bloku z wielkiej płyty. To są falowce, a ten budowany jest z wielkiego bloku. Falowiec nie ma tych słynnych połączeń spawanych, które trzymają cały budynek - mówi wiceprezes Spółdzielni Przymorze.

W 1977 roku w Rumuni doszło do trzęsienia ziemi. W samym Bukareszcie zniszczonych zostało 30 tysięcy budynków, ale nie ucierpiał ani jeden blok z wielkiej płyty - dodaje Władysław Wojtkiewicz.

Szacuje się, że obecnie w wielkiej płycie mieszka około 12 milionów Polaków. Około 18 tysięcy może mieszkać w gdańskich falowcach.mich