Dobrze mieszkaj

Prowadzi: 

13:10

czwartek,

19 stycznia 2017

Miały być szansą dla rodzin o niższych dochodach. Jak obecnie działają TBS-y?

- Specyfiką TBS-ów jest utrzymanie umiarkowanych czynszów. Nie możemy zaciągnąć kredytu na zbyt krótki okres, bo raty są wówczas wyższe - mówi gość audycji Dobrze mieszkaj.

Gościem Iwony Wysockiej był prezes TBS Motława - Tadeusz Mękal.

W 1995 powołano do życia Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wzorowany na francuskim HLM-ie system taniego budownictwa czynszowego miał być rozwiązaniem problemu mieszkaniowego w kraju. Zapowiadano, że będzie to szansa dla rodzin o nie niższych dochodach, których nie stać na kredyt hipoteczny, ale mogą sobie pozwolić na wyższy czynsz.

- To organizacje prawne, których celem jest budowa, a następnie wynajem mieszkań - mówi Tadeusz Mękal. - Przy czym wynajem jest skierowany do pewnej określonej grupy, która spełnia pewne warunki finansowe.

KREDYTOWANIE

- Specyfiką TBS-ów jest utrzymanie umiarkowanych czynszów. Nie możemy zaciągnąć kredytu na zbyt krótki okres, bo raty są wówczas wyższe. Optymalny okres zaciągnięcia kredytu to 30 lat. - mówi prezes TBS Motława - Nie ma wielu banków, które udzielają takich kredytów.

Boom mieszkaniowy w roku 2007 i gwałtownie rosnące ceny mieszkań na rynku wpłynęły również na budownictwo społeczne. Mieszkania z TBS nie można było już dostać od tak pytając o nie w TBS-ie. Od tej pory każdym zapowiadanym zapisom na planowaną budowę mieszkań towarzyszyły gigantyczne kolejki, do których niejednokrotnie trzeba było wynajmować ochronę, by uniknąć przepychanek.

mro