Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  quellio_cron

13:10

czwartek,

08 grudnia 2016

Jak urządzić mieszkanie dla seniora? Gdzie najlepiej przeprowadzić się starszej osobie? Odpowiada architekt

Większość mieszkań deweloperzy projektują z myślą o młodych ludziach. A jakie mieszkanie jest odpowiednie dla seniora?

W jakim otoczeniu powinno być położone i jak powinno być wyposażone - o tym w audycji Iwony Wysockiej. Gościem była Joanna Gostkowska-Białek, architekt, firma APP, projektantka wnętrz.

Zapotrzebowanie na usługi dla seniorów będzie tylko wzrastać, w związku z tendencją do "starzenia się" polskiego społeczeństwa.

- Wśród deweloperów widać, że pojawiają się pozytywne tendencje do dostosowywania obiektów dla seniorów i osób niepełnosprawnych – mówi Gostkowska-Białek.

DLA STARSZEJ OSOBY - NOWE MIESZKANIE

Budynki dostosowane dla osób, które mają problemy z poruszaniem się (czyli m. in. seniorów) powinny przede wszystkim być pozbawione barier architektonicznych. Dlatego właśnie ekspertka zaleca, żeby starsze osoby, które zdecydowały się na poszukiwanie nowego mieszkania, przede wszystkim szukały w mieszkaniach nowych.

"WAŻNE, ŻEBY SPRAWDZIĆ STANDARDY MIEJSCA"

- Warto pomyśleć nie tylko o tym jak zaaranżować nasze mieszkanie, ale też zobaczyć, jak prezentują się części wspólne. Nowe mieszkania mają zazwyczaj wyższe standardy. Nie ma gradacji pomiędzy budynkami cztero -kondygnacyjnymi a wyższymi np. w kwestii windy - tłumaczy architekt.

Ważne jest, żeby sprawdzić standardy miejsca: szerokość korytarzy, szerokość drzwi, minimalny metraż pomieszczenia, minimalna odległość między ścianami.

W audycji rozmawiano także na temat niezbędnego wyposażenia mieszkania seniora.hb