Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  quellio_cron

13:10

czwartek,

01 grudnia 2016

Inteligentny dom, którym można sterować z poziomu telefonu komórkowego. Oferta dla ceniących sobie komfort

Są ekonomiczne, bo pozwalają na oszczędzanie energii, a przed wszystkim wygodne. Inteligentne domy, bo o nich mowa, na razie kosztują dość dużo, jednak coraz częściej znajdują nabywców także w Polsce. O tym, dlaczego warto się nimi zainteresować, opowiadał w audycji Dobrze mieszkaj Tomasz Gruda, właściciel firmy vBass. Program prowadziła Iwona Wysocka.

- Inteligentnym domem nazywamy sposób zarządzania, system, którego zadaniem jest pomoc nam w wykorzystaniu urządzeń, które stosujemy w domu. Osobiście używam najczęściej np. ustawień czasowych rolet antywłamaniowych, które unoszą się o wschodzie słońca, a w weekendy, kiedy lubię pospać, zostają opuszczone na dłużej - mówi Tomasz Gruda, właściciel firmy vBass. 

 
Wykorzystanie tego typu rozwiązań powala na oszczędzanie energii, ale przede wszystkim wpływa na komfort użytkowania domu. Bazą inteligentnej instalacji jest system sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i mechanizmami elektrycznymi poruszającymi np. zasłonami czy roletami.

KOMFORT UŻYTKOWANIA

- W przypadku realizacji naszej firmy, rozszerzamy system o kolejne technologie, dzięki którym system może zarządzać sprzętem audio, wentylacją budynku, ogólnym zużyciem energii elektrycznej, otwieraniem bram, drzwi garażowych, podgrzewaniem podjazdów, rynien, elektrycznymi podłogami w łazienkach. Wszystkie te rozwiązania wpływają na komfort życia - podkreśla gość Iwony Wysockiej.

Tak wyposażonym domem można zarządzać z każdego miejsca na świecie, a także zawsze mieć wgląd w to, co się w nim dzieje, i nie chodzi tylko o dostęp do kamer domowego monitoringu. Inteligentny dom prześle nam dane dotyczące temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jak mówi gość Radia Gdańsk, klienci proszą o możliwość sterowania systemem z poziomu telefonu komórkowego czy tabletu.

Wśród rozwiązań wygodnych i wpływających na bezpieczeństwo, popularnością zaczynają cieszyć się czytniki linii papilarnych, które montowane są w zastępstwie zamków do drzwi.

ILE KOSZTUJE INTELIGENTNY DOM?

- Trudno powiedzieć, ile trzeba wydać na inteligentną instalację, w przybliżeniu jest to koszt od 50 do 500 zł za metr kwadratowy. Niektóre z naszych realizacji zamykały się w budżecie kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy inne kosztowały tyle, co zbudowanie całego domu.

W audycji Dobrze mieszkaj także o tym, jak sprawnie zarządzać domem na odległość, ścianach, które działają jak ekrany tabletów i zastosowaniu hologramów, dzięki którym można cieszyć się widokiem "wirtualnego" akwarium czy kominka.


Posłuchaj audycji:


puch