Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:05

środa,

03 listopada 2021

Świat bohaterów w srebrnych zbrojach. Rozmowa o kulturze rycerskiej i życiu na średniowiecznych zamkach

Audycja "Co za Historia" była poświęcona średniowieczu. Punktem wyjścia do rozmowy był "Ostatni pojedynek" - nowy film Ridleya Scotta. Dyskusja krążyła wokół tematów kultury rycerskiej i tego, co działo się na zamkach i w pałacach. Gościem Wojciecha Sulecińskiego była prof. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Beata Możejko podkreślała, że pojedynek był kluczowym elementem rycerskości. - Na pewno udział w honorowym rozwiązywaniu sporów jest soczewką kultury średniowiecznej Europy rycerskiej - wskazywała.

Dodawała, że znaczenie rycerstwa można rozpatrywać w różnych aspektach. - Rycerz na koniu na pewno jest najważniejszy militarnie, później politycznie, a potem jeszcze prestiżowo. Koń jest bardzo ważnym, stałym elementem, przyjacielem człowieka, ale też przyjacielem rycerza. Natomiast z czasem, już w okresie XII-XIII wieku, obok znaczenia militarnego rycerstwa pojawia się znaczenie dworskie, kształtowanie siebie jako pewnej elity społecznej - wskazywała.

Prof. Beata Możejko zauważała, że w kulturze średniowiecznej istniała ścisła hierarchia wartości. Wyraźnie widać to w słynnej "Pieśni o Rolandzie". - Podkreśla się, że Roland nie musiał być rozważny. On miał być odważny - mówiła.

 

MarWer