Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:10

środa,

02 czerwca 2021

Karol Olgierd Borchardt i pionierzy polskiej marynarki handlowej. "Pod jego wpływem całe pokolenia ludzi szły na morze"

Postacią, która odegrała kluczową rolę w propagowaniu Polski morskiej, był Karol Olgierd Borchardt. O nim i o pionierach polskiej marynarki handlowej Wojciech Suleciński rozmawiał w audycji "Co Za Historia" z Aleksandrem Goskiem, zastępcą dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.


- Nie brakuje ludzi morza, którzy chcą pisać o swojej profesji, o morzu, o swojej służbie. Natomiast Borchardt był fenomenem, bo łączył morską profesję z wielkim talentem literackim, taką iskrą bożą, który posiadał - powiedział Aleksander Gosk.

- Ta iskra boża pozwoliła mu stworzyć pionierski okres Polski morskiej od nowa. Oprócz tej prawdziwej historii, badanej i opisywanej przez historyków, jest jeszcze ta prawda Borchardtowska, która poprzez ten talent pisarski kapitana jest czytana i przyswajana, a jednocześnie niekoniecznie w 100 procentach zgodna ze źródłami historycznymi, ale jednak tak urzekająca, że miała wielki wpływ na całe pokolenia ludzi, którzy pod wpływem Borchardta szli na morze - zauważył Aleksander Gosk.