Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:05

środa,

19 maja 2021

Inwazja III Rzeszy na Kretę. "Hitler we wściekłości nakazał interwencję, która rozlała się na Grecję"

Niemal dokładnie 80 lat temu, 20 maja 1941 roku, rozpoczął się spektakularny, niemiecki desant na Kretę. O tym, jakie były motywy działań Hitlera i dlaczego Brytyjczykom tak zależało na tej części Europy, opowiadał dr Jan Szkudliński, historyk wojskowości z Muzeum Gdańska, tłumacz historycznych książek.Doktor mówił w Radiu Gdańsk o tym, dlaczego te tereny były tak ważne dla Brytyjczyków. - Wiadomo, że obecnie możemy się dziwić, ponieważ świat się odmienił. Rozumowanie brytyjskich decydentów, zwłaszcza Churchilla, opierało się na świecie, którego osią było imperium brytyjskie, a ono składało się głównie z Wielkiej Brytanii i jej posiadłości w Azji, tej perły, Indii. A najkrótsza droga do Indii wiedzie przez Kanał Sueski, a więc także Morze Śródziemne. Stąd też ten śródziemnomorski teatr działań był dla Brytyjczyków niebywale istotny - tłumaczył.

Prowadzący rozmowę - Wojciech Suleciński - przypomniał o trudnych dla Niemców wydarzeniach poprzedzających inwazję na Kretę. W 1940 roku doszło od nieudanej próby ataku na Wielką Brytanie, w tym samy roku Włosi notują nieudaną ofensywę na Afrykę. Dlaczego więc Hitler zadecydował o uderzeniu na Kretę?

- W Jugosławii podpisano Pakt Trzech, czyli de facto Jugosławia sprzymierzyła się z Osią, co się nie spodobało innym przedstawicielom władzy. Doszło do detronizacji, przewrotu i w tym momencie Hitler we wściekłości nakazał interwencję zbrojną w Jugosławii i później ona rozlała się na Grecję, żeby pozbyć się stamtąd sił brytyjskich - wskazywał historyk.

 

Nz. lądowanie niemieckich spadochroniarzy na Krecie (Fot. wikipedia.org)