Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:05

środa,

12 maja 2021

Historia Twierdzy Wisłoujście. "Do XIX wieku to było jedno z dwóch głównych ujść Wisły"

Tym razem zaprosiliśmy naszych słuchaczy do jednego z najciekawszych miejsc w Gdańsku - do Twierdzy Wisłoujście. To tutaj, jak przez soczewkę, widać historię Polski i Gdańska. Dodatkową ciekawość podsyca pewne zjawisko przyrodnicze. Nazwa twierdzy sugeruje, że jest położona w miejscu, w którym Wisła wpływa do Morza Bałtyckiego. Dzisiaj jednak tak nie jest.
O przeszłości tego miejsca rozmawialiśmy w audycji "Co za Historia". Gościem Wojciecha Sulecińskiego był Maciej Flis, kierownik oddziału Muzeum Gdańska Twierdza Wisłoujście.
 
- Jeżeli mówimy o najwcześniejszych etapach istnienia Twierdzy Wisłoujście, to jest ona ściśle związana z pojawieniem się Gdańska oraz gdańskiego portu. Dzisiejsza Wisła obok twierdzy, to oczywiście Martwa Wisła. Jednak do XIX wieku to było jedno z dwóch głównych ujść Wisły obok Nogatu i zarazem główne wejście do Portu Gdańskiego. Wzmianki o najstarszym obiekcie na tym terenie, jakim jest latarnia, możemy się spodziewać od początku XV wieku, gdzie wymieniona jest w kronikach okresu krzyżackiego miasta Gdańska. Autor wymienia mistrza ujścia Wisły, urzędnika krzyżackiego, który miał sprawować kontrolę nad tym punktem - mówił na naszej antenie Maciej Flis.
 
Wisłoujście 1
 
(Fot. Wikipedia)