Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:10

środa,

24 lutego 2021

To był moment nadziei i odnowy życia studenckiego. Rozmowa o początkach Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Niedawno obchodziliśmy 40-lecie strajku łódzkiego i rejestracji tej organizacji. Zapraszamy więc na sentymentalną podróż w przeszłość do początków Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które powstało w lutym 1981 roku. Gościem Wojciecha Sulecińskiego w audycji "Co Za Historia" był dr Arkadiusz Kazański z IPN.


- Na fali strajków sierpniowych pojawiła się naturalna chęć młodzieży studenckiej, żeby decydować o swoich sprawach w sposób niezależny, demokratyczny. Na tyle na ile pozwala samorząd - mówił dr Arkadiusz Kazański. - Jest to taka nadzieja na odnowę życia studenckiego w sposób wolny, nieskrępowany i zorganizowany. Mamy do czynienia z tym już we wrześniu i październiku 1980 roku - dodał.


- SKS-y to właściwie geneza NZS, kiedy w 1977 roku, po zamordowaniu Staszka Pyjasa, studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, na uczelniach, głównie Uniwersytecie Gdańskim, powstaje Studencki Komitet Solidarności Wyższych Uczelni Trójmiasta - opowiadał Kazański. - Pojawia się nadzieja na odnowienie ruchu niezależnego w opozycji do oficjalnego związku studentów. To powrót do wątków patriotycznych i katolickich w życiu uczelni. Mimo chęci bardzo dużych, po kilku miesiącach działacze byli zawiedzeni tym, że studenci nie chcą wchodzić w tę działalność, zagrożoną represjami - podkreślał.