Co za Historia

Prowadzi: 

12:28

środa,

10 lutego 2021

Powrót Pomorza do Polski z perspektywy ówczesnych mieszkańców. "Nastąpiło zderzenie światów"

10 lutego 1920 roku - powrót Pomorza do Polski z perspektywy ówczesnych mieszkańców. - Dla Kaszubów i Kaszubszczyzny to była i nadal jest bardzo ważna data - mówił prof. Józef Borzyszkowski. - Nie tylko dla nich, ale i dla ogółu Polaków - dodaje.

- Dla mnie bardzo istotne jest to, że w Pucku czy po drodze do Pucka, nastąpiło zderzenie światów - przyznał prof. Józef Borzyszkowski. - Tego polskiego z Kongresówki, z Galicji z polskim, z Pomorza. Nie doceniamy różnic, jakie zaistniały w okresie zaborów między poszczególnymi ziemiami Polskimi. Stąd przyłączenie Polski do morza ma tak ogromne znaczenie. To był początek integracji - zauważył

WYDARZENIE WE WSPOMNIENIACH

- "Prof. Józef Borzyszkowski przytoczył wspomnienia Macieja Rataja. - Pierwszy raz miałem wstąpić na ziemie byłej dzielnicy pruskiej. Pierwszy raz miałem zobaczyć morze. I to właśnie morze polskie w dniu objęcia brzegów jego przez Polskę. Mimo że pociąg był umyślny, wlekliśmy się niepomiernie pomału w nieopalanych wagonach przeszło dobę. Był czas na oglądanie i rozmyślanie. Z podziwem przyglądaliśmy się nietkniętemu zniszczeniem wojennym Pomorzu" - czytał prof. Borzyszkowski.