Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:05

środa,

23 grudnia 2020

Autor "Ludowej historii Polski": najbardziej interesuje mnie historia ludzi, którzy stali na dole drabiny społecznej

Adam Leszczyński, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie, napisał książkę "Ludowa historia Polski", w której przedstawił dzieje naszego kraju z rzadko prezentowanej dotąd perspektywy. O publikacji tej z autorem w audycji "Co za Historia" rozmawiał Wojciech Suleciński.


- To próba opowiedzenia historii Polski nie z perspektywy generałów, wodzów, hetmanów, arystokratów czy elity inteligenckiej, tylko z perspektywy ludowej, czyli ludzi, którzy stali na dole drabiny społecznej. W różnych okresach jej skład się zmieniał. Przez większą część naszej historii byli to przede wszystkim chłopi, ale nie tylko, a później do tego dołączył proletariat miejski, w tym robotnicy - wyjaśnił Adam Leszczyński.

- Bardzo bym się cieszył, gdyby moja książka skłoniła jakąś część czytelników do przyznania, że istnieje inne spojrzenie, że można opisywać narodową przeszłość nie tylko z takiej perspektywy, do której jesteśmy przyzwyczajeni przez narrację szkolną i państwową, która, nawiasem mówiąc, tak naprawdę niewiele zmieniła się w ciągu dwudziestu lat - powiedział autor książki.

- Pytanie do nas jako do ludzi, którzy historię piszą i ją czytają: Co jest dla nas sednem opowieści o przeszłości? Czy to są bohaterskie wydarzenia, wielkie tragedie? Czy to są opowieści o wielkich mężach? Mnie najbardziej interesuje kościec życia, walka o przetrwanie ekonomiczne swoje własne i rodziny, to, jak sobie ludzie z tym radzili, ale też w jaki sposób dochodziło do redystrybucji dóbr, które człowiek produkował - dodał Leszczyński.

(fot. NAC/Narcyz Witczak-Witaczyński)