Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:05

środa,

28 października 2020

Majętność, status społeczny i specjalne prawa. Od czego zależał ubiór gdańszczan 500 lat temu?

W tym odcinku spotkań z historią przenosimy się do dawnego Gdańska, który od połowy XVI do XVIII wieku był najbogatszym i najbardziej znaczącym miastem Rzeczpospolitej. Jednym z elementów, świadczącym o takim stanie rzeczy były stroje, które zakładali mieszkańcy miasta.
Gościem Wojciecha Sulecińskiego były prof. Beata Możejko oraz dr Aleksandra Kajdańska, autorka książki "Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVII wieku".

- Od połowy XV wieku, kiedy gdańszczanie przeszli pod władzę królów Polski i zorientowali się, że w porównaniu z innymi miastami Rzeczpospolitej rzeczywiście wiodą prym i morze przynosi im duże zyski, to starali się to demonstrować swoim prawem, pozycją, ale również strojem - nakreśla prof. Beata Możejko.

- Jeśli chodzi o ubiory gdańszczan, to połowa XVI wieku jest tutaj przełomem. Po pierwsze, były takie prawa antyzbytkowe, które dotyczyły ubiorów i określały, jak każda klasa społeczna powinna wyglądać. Zaznaczam, że gdańszczanie nie zawsze przestrzegali tych praw, ale to już inna strona medalu - tłumaczy dr Aleksandra Kajdańska.

(Fot. Pixabay)