Co za Historia

Prowadzi:  Wojciech Suleciński

11:05

środa,

29 lipca 2020

100 lat STS Lwów, 90 lat Daru Pomorza. Wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej o początkach polskiego szkolnictwa morskiego

W tym roku obchodzimy jubileusz 90 lat Daru Pomorza pod polską banderą. Ta rocznica stała się pretekstem, żeby w audycji "Co za historia" porozmawiać o polskim szkolnictwie morskim, czyli wszystkich statkach i okrętach, które służyły marynarce wojennej i handlowej w szkoleniach.

Gościem Wojciecha Sulecińskiego był Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej. Aleksander Gosk mówił o tym, że powinniśmy zacząć opowiadać tę historię od zakupionego w 1920 roku polskiego żaglowca STS Lwów.

- W historii, którą chcemy dzisiaj opowiedzieć, Dar Pomorza jest drugim okrętem w tej sztafecie. Zaczęło się 10 lat wcześniej, kiedy decyzją różnych działaczy morskich zaczęto tworzyć historię polskiego szkolnictwo morskiego. W Tczewie powstała pierwsza szkoła morska w roku 1920. Równolegle zaczęła się dziać historia statków szkolnych, żaglowych. Pierwszym był właśnie STS Lwów, to właśnie on na początku służył uczniom tczewskiej szkoły - opowiadał zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.