Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

09 maja 2019

Kardiochirurg apeluje: Dbajcie o zęby, bo zepsute są przyczyną 90 procent zakażeń zastawek serca

Choroby serca, w tym wady jego zastawek, mogą być wynikiem niewyleczonych infekcji. - Prawie 90 procent zakażeń zastawek to  konsekwencja niewyleczonych chorób zębów - mówił w Radiu Gdańsk dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii szpitala im. Ceynowy w Wejherowie.
- Z powodu zepsutych zębów może dojść do poważnej wady serca. Każdą infekcję bakteryjną należy starannie wyleczyć. Chore zęby to jest coś najgorszego, co może być u pacjenta, który ma np. wadę zastawkową. Jeśli pacjent przychodzi z zakażoną zastawką, w 90 procentach okazuje się że powodem są problemy stomatologiczne - mówił lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Kardiochirurg tłumaczył na czym polegają zabiegi małoinwazyjne na sercu, jak wykonuje się rekonstrukcje zastawek serca i co może być powodem ich wad. Wyjaśniał też jak postępować w przypadku stwierdzenia szmerów w sercu.

- Nie należy panikować, ale zawsze trzeba sytuację wyjaśnić. Powinniśmy wiedzieć,czym szmer jest spowodowany. Może to być związane z wadą serca, ale spokojnie - nie każda z nich zaraz oznacza konieczność zabiegu operacyjnego.
 
jarmoszewicz2fot. Piotr Bonar

Dr Krzysztof Jarmoszewicz mówił też o zabiegach wykonywanych w szpitalu w Wejherowie. - Robimy operacje z cięcia klasycznego i małoinwazyjne z cięcia bocznego. Potrafimy naprawić zarówno zastawkę mitralną, jak i aortalną i to nie tylko prostymi, ale też skomplikowanymi sposobami, na wielu poziomach i w wielu miejscach zastawki. Rekonstrukcja własnej zastawki pacjenta, to zawsze lepsza opcja niż wstawianie zastawek sztucznych - tłumaczył lekarz w Radiu Gdańsk.