Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

18 kwietnia 2019

Lekarze z GUMed: Przeciwciała we krwi to nie dowód na boreliozę. Wiele osób źle interpretuje wyniki i wprowadza pacjentów w błąd

- Borelioza to choroba, którą leczy się antybiotykami. Inne metody nie działają - mówił dr hab. Tomasz Smiatacz, prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, podczas spotkania ze słuchaczami Radia Gdańsk. Odbyło się ono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, w ramach cyklu "Bądź Zdrów bez Kolejki". Ekspertem była również dr n. med Maria Hlebowicz, specjalista chorób zakaźnych i neurologii.
Lekarze mówili, że po leczeniu pierwszej fazy boreliozy, objawiającej się rumieniem w miejscu ukąszenia, w organizmie pacjenta mogą przez nawet 10 lat utrzymywać się przeciwciała. - Jednak nie świadczą one o aktywnej chorobie, a o tym że pacjent wykształcił mechanizmy obronne przeciwko chorobie. Wiele osób źle interpretuje ten wynik i uważa, że nadal ma boreliozę a leczenie było nieskuteczne. 

Choroba u około połowy pacjentów znika po antybiotykoterapii. - Kolejna połowa w ciągu kilku miesięcy może mimo leczenia wejść w drugą fazę boreliozy, którą leczy się również antybiotykami, ale podawanymi dożylnie. Również ta faza jest całkowicie wyleczalna - tłumaczyła dr Maria Hlebowicz.
 
fot.Sylwia Mierzewska UCK 6fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Gościem spotkania był Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku. Tomasz Augustyniak mówił, że w ostatnich kilku latach liczba przypadków boreliozy na Pomorzu wzrosła prawie dziesięciokrotnie. - W 2018 roku zachorowało ponad tysiąc sto osób. Zauważamy też, że wiele z nich zachorowało po ukąszeniu przez kleszcza nie w środku lasu, ale np. w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - mówił Tomasz Augustyniak.

Lekarze, którzy spotkali się ze słuchaczami Radia Gdańsk, wyjaśniali m.in jak można się zarazić boreliozą, czy choroba przenosi się z człowieka na człowieka, czy sens ma wielomiesięczne podawanie antybiotyków oraz dlaczego, mimo leczenia wiele osób może odczuwać rozmaite dolegliwości. Spotkanie prowadziła dziennikarka medyczna Radia Gdańsk Joanna Matuszewska.
Zobacz Galerię