Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

14 lutego 2019

Endokrynolog: Chorobę Hashimoto mogą wyzwolić stres, poród a nawet gorączka. Jest zakodowana w genach

Gruczoły dokrewne i gospodarka hormonalna mają ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka - mówiła w Radiu Gdańsk dr Joanna Buszman- Kuziemska, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. - Najwięcej osób ma problemy z tarczycą, ale są też osoby ze schorzeniami przysadki mózgowej, nadnerczy, przytarczyc i innych gruczołów dokrewnych. Wszystkie są ważne dla organizmu, bo produkują hormony, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
W rozmowie z Joanną Matuszewską lekarka mówiła m.in co może się dziać, kiedy gruczoły nie pracują prawidłowo. W audycji mowa była m.in. o chorobach nadnerczy, nieprawidłowej pracy przysadki i przytarczyc. Ekspert mówiła też o tarczycy i jej schorzeniach, m.in. o chorobie Hashimoto.

- Choroby zapalne jak Hashimoto, czy Gravesa-Basedowa występują częściej, są m.in. konsekwencją jodowania soli. Tendencja do nich jest dziedziczna, a wyzwala ją najczęściej jakiś czynnik środowiskowy. To może być stres, poród, gorączka, zapalenie oskrzeli i inne choroby zapalne. Jedna prowadzi do niedoczynności, druga do nadczynności tarczycy.
 
buszman kuziemska joanna 14fot. Martyna Kasprzycka
 
Częściej występuje choroba Hashimoto, która powoduje całkowite zniszczenie tarczycy przez przeciwciała. - Organ przestaje produkować hormony. Jednak początkowo objawy mogą sugerować ich nadprodukcję. Tak dzieje się bardzo często u kobiet po ciąży - mówiła dr Joanna Buszman- Kuziemska.

- Te przeciwciała ze wzmożoną siłą atakują tarczycę. Dochodzi do jej uszkodzenia, pękania pęcherzyków i wydostania się zapasów hormonu do krwi i przejściowej nadczynności tarczycy. Po wygaśnięciu tego procesu, który trwa do półtora miesiąca, jest jeszcze głębsza niedoczynność. Takie zjawisko mamy po porodzie, gdy połowa kobiet z chorobą Hashimoto przechodzi tzw. poporodowe zapalenie tarczycy i to jest właśnie ta faza nadczynności - mówiła ekspert.
 
Lekarka mówiła, że niedoczynności tarczycy nie da się skutecznie wyleczyć, tak by podjęła ona pracę bez wspomagania lekami. - Na szczęście produkowane przez nią hormony można uzupełniać poprzez przyjmowanie ich w postaci tabletek. To samo dotyczy choroby Hashimoto. Uszkodzenia gruczołu przez przeciwciała są nieodwracalne.