Bądź zdrów

Prowadzi: 

15:52

czwartek,

17 stycznia 2019

Kardiochirurg: Wada serca u dziecka może ujawnić się zaraz po urodzeniu, ale też w późniejszych latach. Trzeba robić echo serca

Nie zawsze wady serca w małych dzieci, czy niemowląt są rozpoznawane tuż po urodzeniu. Czasem dzieje się to, gdy dziecko ma kilka lat. Objawy mogą bowiem sugerować kłopoty inne, niż związane z pracą serca - mówił w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Ireneusz Haponiuk, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.
Lekarz mówił o wadach serca, które występują najczęściej, tłumaczył jakie mogą być ich objawy i na co należy zwrócić uwagę. - Są wady, które bardzo trudno stwierdzić, bo osłuchowo nic lekarza nie niepokoi. Część wad ujawnia się z kolei na dalszym etapie życia, a jeszcze inne dają objawy sugerujące problemy z układem oddechowym, albo pokarmowym- mówił prof. Haponiuk w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Radził rodzicom dopilnować, by dziecku zrobiono echo serca. - To badanie pozwala stwierdzić, czy wszystko jest z sercem w porządku. Powinno być wykonane zaraz po urodzeniu, i tak w większości przypadków jest. Jednak warto też je powtarzać co jakiś czas, bo część wad serca ujawnia się po jakimś czasie, nawet kilka lat po urodzeniu - tłumaczył lekarz. 
 
haponiuk2fot. Partycja Oryl

W audycji mówił też o współpracy z Fundacją WOŚP, dzięki której oddział kardiochirurgii dziecięcej w Gdańsku otrzymał sprzęt medyczny, w tym m.in tzw płuco-serce. Prof. Ireneusz Haponiuk wspominał też prezydenta Pawła Adamowicza i jego wkład w tworzenie oddziału w Gdańsku.

- Kiedy 12 lat temu pierwszy raz się spotkaliśmy szukałem wsparcia w zakupie sprzętu. Zostałem zaproszony do urzędu i trzy dni po tej wizycie ktoś zadzwonił z informacją, że prezydent podjął decyzje o zakupie nowoczesnego aparatu do badań echokardiograficznych serca. Mamy i używamy go do dziś - mówił prof. Haponiuk. Dodał, że dzięki urządzeniu kardiochirurdzy dziecięcy z Gdańska wykonali ponad 3 tysiące operacji serca u dzieci.