Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

02 sierpnia 2018

Borderline, to osoby które boją się odrzucenia, ale jednocześnie ranią bliskich

Osoby z zaburzeniami typu borderline mają negatywne myśli, palą za sobą mosty, podejmują nadmierne ryzyko. Stale boją się porzucenia i nie potrafią zaufać partnerowi. Wybuchają, są zaborczy i zazdrośni. - To wszystko z powodu nadmiernej wrażliwości, która niszczy ich relacje z innymi osobami - mówili goście audycji medycznej.

W studiu o zaburzeniach osobowości z pogranicza rozmawiali psychiatra dr Jacek Stasiuk i psycholog, psychoterapeutka Magdalena Skuza-Singh. Gościem była też pacjentka, pani Żaneta. Opowiadała, że pierwsze objawy borderline pojawiły się u niej już w dzieciństwie.

- Byłam wrażliwsza niż inni, ciągle płakałam, wszystko brałam do siebie. Moje przyjaźnie od dzieciństwa były bardzo nietrwałe, pełne emocji. Stale obwiniałam się, że nie pasuję do świata, do ludzi, że zostanę przez nich odrzucona - mówiła kobieta.

Doktor Jacek Stasiuk zaznaczył, że diagnoza zaburzeń borderline nie jest prosta. - Pacjent musi spełniać określone kryteria, a postawienie rozpoznania często komplikują dodatkowe schorzenia, czy dysfunkcje. Jednak leczenie i terapia są możliwe, dają pozytywne wyniki, a pacjent może pozbyć się cierpienia- mówił lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewską.

38208422 2106291379415919 7958606019037233152 nMagdalena Skuza-Singh i Jacek Stasiuk w studiu Radia Gdańsk Fot. Maria Anuszkiewicz


Z kolei Magdalena Skuza-Singh podkreślała, że pacjenci mogą skorzystać z pomocy jaką oferuje Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno- Behawioralnej. - To terapia, która pozwala w ciągu roku, albo dwóch nauczyć pacjenta, jak radzić sobie z zaburzeniem borderline. Taka osoba kontroluje wtedy swoją wrażliwość, swoje lęki i łatwiej jej funkcjonować w społeczeństwie.