Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:05

czwartek,

13 lipca 2017

Letnia wysypka nęka co piątego Polaka. "To wina słońca, na które też można mieć alergię"

Co piąta osoba w Polsce cierpi z powodu reakcji alergicznych związanych z promieniowaniem słonecznym- mówiła dr Katarzyna Szymańska, dermatolog ze szpitala Copernicus w Gdańsku.
Lekarka podkreślała, że reakcje alergiczne występują zwłaszcza latem, a na skórze pojawia się swędząca wysypka. - Słońce wpływa na nastrój, produkcję witaminy D, jednak powoduje też liczne choroby skóry, fotodermatozy, które spowodowane są ekspozycją na nadmierne działanie promieniowania – wyjaśniała w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Reakcję alergiczną na słońce mogą wywołać zażywane leki, zioła, a nawet produkty spożywcze. Ustalenie przyczyny i leczenie jest trudne a pacjent często choruje przez wiele lat - mówi dr Szymańska. -  Fotodermatozy mogą nękać pacjenta przez wiele lat. Świadomy tego pacjent musi odpowiednio chronić się przed działaniem promieni słonecznych.

- U dzieci, które skończyły pół roku można już stosować filtry przeciwsłoneczne. Kremy, które je zawierają należy nakładać na ciało co dwie, trzy godziny. Siła działania filtru jest uzależniona od karnacji, ale dzieciom zaleca się stosowane tych od 30 w górę - radziła dr Katarzyna Szymańska.