Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

30 marca 2017

Dyrektor Centrum Onkologii w Gdańsku: W maju otwieramy punkt informacji onkologicznej dla pacjentów

Nowotwory często stają się chorobami przewlekłymi, a pacjent żyje z nimi dziesięć a nawet dwadzieścia lat. - Mam pacjentów, którzy przychodzą do mnie prawie 25 lat. Żyją i mają się dobrze, mimo ze ich choroba ma charakter przewlekły - mówiła w Radiu Gdańsk onkolog i radioterapeuta dr n. med Monika Nowaczyk.
Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku była gościem audycji prowadzonej przez Joannę Matuszewską. Wyjaśniała w niej m.in. na czym polega leczenie chorób nowotworowych i co powinni wiedzieć pacjenci oraz ich rodziny, by leczenie było skuteczne. Odpowiadała też na pytania słuchaczy.

LECZENIE TO NIE ZAWSZE CHEMIA

Lekarka tłumaczyła, że nie zawsze leczenie raka musi polegać na podawaniu chemioterapii. - Stosujemy różne metody, w zależności od rodzaju nowotworu, bo każdy jest inny i reaguje na inne leki. Pojęcie "rak piersi" lekarze traktują jak nazwę geograficzną, mówiącą tylko o lokalizacji guza. Biologia tych nowotworów może być diametralnie różna - wyjaśniała onkolog.

Doktor Monika Nowaczyk mówiła o zmianach, jakie zaszły w ostatnich miesiącach w kierowanej przez nią placówce. - Mamy dodatkową izbę przyjęć na oddziale dziennym chemioterapii, została rozdzielona rejestracja na badania obrazowe i do lekarzy. Jest mniejszy tłok, bo przenieśliśmy do szpitala św. Wojciecha w Gdańsku poradnie kardiologiczną i ginekologiczną, z których korzystało wiele osób nie chorujących na nowotwór.

MOŻESZ POMÓC CHORYM JAKO WOLONTARIUSZ

Onkolog poinformowała też, że prawdopodobnie od maja w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku zacznie działać informacja onkologiczna dla pacjentów. - Będzie tam można zasięgnąć informacji na temat leczenia, procedur i miejsc, gdzie można się udać po pomoc. To ważne zwłaszcza dla osób tuż po diagnozie, które czują się oszołomione i zagubione - mówiła dyrektor WCO.

Osoby zainteresowane wolontariatem mogą przyjść na spotkanie 11 kwietnia o godzinie 17:15 do Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku przy Al. Zwycięstwa 31/32.