Bądź zdrów

Prowadzi:  quellio_cron

11:05

czwartek,

29 grudnia 2016

Przywitać Nowy Rok w tropikach? "Musimy pamiętać, że tam na wszystko trzeba zwracać uwagę" [PORADY LEKAREK]

Przywitać Nowy Rok upałem i kąpielą w morzu? To marzenie dobrze znane. Trzeba jednak pamiętać, że wyjeżdżając do cieplejszych krajów, trzeba robić to z głową.

Wyprawa w tropiki bez uszczerbku na zdrowiu była tematem audycji Bądź Zdrów. Program poprowadziła Joanna Matuszewska. Jej gośćmi były dr Anna Kuna i dr Martyna Bykowska - lekarki z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed w Gdyni.

 

POTRZEBNY JEST CZAS PRZED WYJAZDEM


Dr Anna Kuna zaznaczała, że lekarze potrzebują kilku tygodni, by przygotować podróż. - Wzorcowo byłoby, gdybyśmy mogli poświęcić na wizytę u lekarza 6-8 tygodni przed wyjazdem. Wiemy, że są różne metody podróżowania, np. w ostatniej chwili. My, lekarze podróży, potrzebujemy jednak trochę więcej czasu, by razem z podróżnikiem zaplanować podróż. Musimy w tym okresie ustalić niezbędne szczepienia, wybrać czy leki, czy repelenty, wybieramy też co powinno znaleźć się w podróżnej apteczce - tłumaczyła.

NA WSZYSTKO TRZEBA ZWRACAĆ UWAGĘ


Dr Martyna Bykowska niedawno wróciła z Republiki Togo. - Spędziłam tydzień w Lome, czyli w stolicy. Wydawałoby się, że warunki tam będą trochę lepsze, jednak to ciągle Afryka, więc musimy pamiętać, że standardy zupełnie odbiegają od tych europejskich. Nie można tam spożywać wszystkich produktów, których byśmy chcieli. Nie dało się choćby umyć zębów przy użyciu wody prosto z kranu. To samo jeśli chodzi o owoce - myć je można tylko wodą filtrowaną. Na wszystko trzeba zwracać uwagę - mówiła.

 

mili