Bądź zdrów

Prowadzi:  quellio_cron

15:32

czwartek,

22 grudnia 2016

Neurolog o udarze mózgu: "Najważniejsze jest pierwsze 6 godzin od wystąpienia objawów"

- Dawniej uważano, że udar dotyczy osób w 7 czy 8 dekadzie życia, ale coraz więcej udarów zdarza się u osób młodszych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - mówił dr Waldemar Fryze, ordynator Oddziału Neurologii szpitala Copernicus w Gdańsku, który był gościem audycji "Bądź zdrów" w Radiu Gdańsk. Lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczył m.in. czym jest udar, co można zrobić, by go uniknąć i jak pomóc sobie lub bliskim, gdy już do niego dojdzie.


CZYM WŁAŚCIWIE JEST UDAR?

Jeżeli dochodzi do wylewu krwi do mózgu, mówimy o udarze krwotocznym. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych krew sączy się do mózgu lub przestrzeni pomiędzy mózgiem a czaszką. Udarem niedokrwiennym nazywany natomiast udar wywołany zatrzymaniem przepływu krwi do mózgu.

- Z udarem niedokrwiennym, nazywanym też "zawałem mózgu" mamy do czynienia w 80-85 proc. wszystkich przypadków. Udary krwotoczne występują w ok. 10-15 proc. przypadków, a 5-10 proc. to tzw. udary podpajęczynówkowe - tłumaczył dr Waldemar Fryze.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE OBJAWY UDARU?

Najczęstszymi objawami występującymi u pacjentów z udarem są: połowiczne niedowłady ciała, połowiczne zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, zaburzenia równowagi. Początkowymi objawami, z którymi zgłaszają się pacjenci mogą być też bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, mdłości i wymioty. - Z takimi objawami trzeba jak najszybciej udać się do lekarza - przestrzegał dr Fryze.

{youtube}wcUhJIQSmKo{/youtube}


CZY UDARU MOŻNA UNIKNĄĆ?


- Nie ma sensu robienie badania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, jeśli nie mamy żadnych objawów. Warto natomiast być w kontakcie ze swoim lekarzem rodzinnym i prawidłowo leczyć nadciśnienie, cukrzycę, unikać używek jak alkohol czy papierosy. U młodych kobiet ryzyko udaru jest większe, jeśli stosują doustną antykoncepcję. - Wiadomo, ze udar jest skutkiem innych schorzeń. Dużą rolę w profilaktyce odgrywa aktywność fizyczna, uprawianie sportu.

CO ZROBIĆ, GDY WYSTĄPI UDAR?

- Ważne jest, żeby chory jak najszybciej trafił do szpitala na jeden z oddziałów ratunkowych. W województwie pomorskim sieć oddziałów udarowych jest dobrze rozwinięta. Do każdego oddziału udarowego możemy dojechać w ciągu 30 minut - podkreśla specjalista. Dodaje, że rodzina pacjenta powinna udać się do szpitala razem z nim, by poinformować lekarza, kiedy zaczęły występować objawy.

Przyjmuje się, że leczenie powinno zostać podjęte w ciągu 6 godzin, by było skuteczne. Im szybciej zostanie podjęte, tym lepiej. Reagować trzeba od razu, gdy zauważymy np. asymetrię twarzy, opadanie jednego z kącików ust, trudności z poruszaniem kończynami (np. gdy jedna z uniesionych rąk opada szybciej niż druga), usłyszymy bełkotliwą mowę lub pacjent nie rozumie, co do niego mówimy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której neurolog wyjaśnia, kiedy powinniśmy obawiać się bólu głowy, czym są migreny oraz odpowiada na pytania słuchaczy.


Posłuchaj audycji:

Joanna Matuszewska/puch
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl