Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

13 stycznia 2022

Dermatolog: Z powodu AZS u dziecka, w nocy może nie spać cała jego rodzina

Atopowe zapalenie skóry AZS to choroba na którą w Polsce, jak podają organizacje pacjentów, cierpi około 700 tys. osób. Z kolei trądzik pospolity dotyczy 85% chłopców i 80% dziewcząt a także znacznej grupy osób dorosłych. O dwóch tych chorobach w Radiu Gdańsk mówiła dr hab. Magdalena Trzeciak, prof. GUMed, specjalistka alergologii, dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczyła, że AZS jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, mającym wpływ na jakość życia pacjenta.

- Chorują już niemowlęta, nawet trzymiesięczne. Chorują dzieci młodsze i młodzież, a także osoby dorosłe. Choroba wiąże się z pojawieniem się na skórze zmian powodujących świąd, który nie pozwala spać w nocy, skupić się na lekcjach w szkole i pracować. Jeśli dziecko ma silny świąd, w nocy nie śpi cała jego rodzina - tłumaczyła prof. Trzeciak. 

Lekarka wyjaśniała dlaczego ważne jest stosowanie emolientów i co tak naprawdę powoduje problemy skórne pacjenta. Mówiła na czym polega rozpoznanie choroby i jej leczenie, w tym nowoczesnymi preparatami biologicznymi.

W audycji mowa była też o trądziku pospolitym. Specjalistka tłumaczyła dlaczego nie powinno się przesuszać skóry trądzikowej, wyciskać zmian grudkowych oraz dlaczego należy podjąć leczenie tej choroby.