Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

18 listopada 2021

Rozchwiane uzębienie, niegojące się zmiany śluzówki - zgłoś się do chirurga twarzowo-szczękowego [AUDYCJA Z UCK]

Implanty z druku 3D otrzymało dotąd kilkunastu pacjentów Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uzupełniono nimi ubytki kostne twarzoczaszki, które powstały w wyniku urazów, lub choroby nowotworowej. O swoich doświadczeniach opowiadali dr n. med. Adam Michcik i dr n. med. Adam Polcyn, pracujący w oddziale Chirurgii Szczękowo Twarzowej UCK.
Audycję nadawaliśmy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w ramach kampanii Bądź Zdrów bez kolejki, którą wspólnie realizują GUMed, UCK i Radio Gdańsk. 

Lekarze wyjaśniali na czym polega leczenie urazów twarzoczaszki, w jakich okolicznościach do nich dochodzi i na czym polega leczenie. - Kiedy dochodzi do ubytków kostnych można choremu zaproponować rekonstrukcję albo z własnych tkanek, albo implantem wykonanym w technologii druku 3D- mówił dr Adam Michcik.

Obecnie po takich zabiegach jest kilkanaście osób, wszystkie czują się dobrze. Pierwszego pacjenta zoperowano w 2016 roku. Wszczepiono mu implant fragmentu kości w okolicach oczodołu. 

Dr Adam Polcyn tłumaczył z kolei, że do urazów twarzoczaszki w Polsce bardzo często dochodzi w wyniku wypadków i pobicia, ale też mogą być następstwem uprawiania niektórych sportów. Lekarz jednocześnie apelował o czujność onkologiczną, gdyż nowotwory w obrębie głowy szybko przestają być operacyjne. - Pacjenci powinni nie zwlekać ze zgłaszaniem się, abyśmy mogli im pomoc- mówił specjalista. 

szczeki2
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza to niegojące się dłużej niż trzy tygodnie owrzodzenia, pęknięcia oraz nadżerki na skórze i błonie śluzowej jamy ustnej. Niepokojące jest też rozchwianie uzębienia albo utrata komfortu w noszeniu protezy zębowej.

Swoje wątpliwości powinno się weryfikować u lekarza dentysty lub rodzinnego, którzy w razie wątpliwości skierują na wizytę u chirurga szczękowo-twarzowego.