Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

28 października 2021

Prof. Łukasz Balwicki z GUMed: Dzieci i młodzież uzależniają się od nikotyny łatwiej, niż dorośli

W Polsce, według danych Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, dzieci wypalają co roku nawet 4 mld papierosów. 50% uczniów próbowało palić papierosy, a co czwarta osoba w wieku 15–18 lat robi to codziennie.
Dlaczego nastolatki palą, jak im pomoc? Czy wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i podniesienie cen pomoże w walce z nałogiem palenia - o tym m.in mówił w Radiu Gdańsk dr hab. Łukasz Balwicki, prof. GUMed, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, ekspert WHO i członek Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, lekarz kierujący Poradnią Leczenia Zespołu Uzależnienia od Tytoniu w UCK. 

W rozmowie z Joanną Matuszewską wyjaśniał, na jakie choroby oprócz nowotworów płuc narażony jest palacz i dlaczego dzieci uzależniają się łatwiej, niż dorośli. Mowa była też szkodliwym składzie dymu pochodzącego z e-papierosów i urządzeń do podgrzewania tytoniu. 

Lekarz wyjaśniał też, co to znaczy kaszel palacza i dlaczego nie należy go tłumić lekami reklamowanymi w mediach. W audycji poruszony został też temat leczenia uzależnienia od tytoniu, jego skuteczności oraz cen wyrobów tytoniowych, których podwyżka mogłaby wpłynąć na zmniejszenie się liczby palaczy.