Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

21 października 2021

Rośnie potencjał transplantacyjny UCK. Ponad 50 przeszczepów płuc wykonał zespół dr hab. Jacka Wojarskiego

W Polsce w trzech ośrodkach aktywnie przeszczepiane są płuca. Jednym z nich jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Pomorze dołączyło do tego ścisłego grona za sprawą dr hab. Jacka Wojarskiego, specjalisty kardiochirurgii, transplantologii, koordynatora Oddziału Przeszczepów Płuc Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK, członka Krajowej Rady Transplantacyjnej.
Gość Joanny Matuszewskiej przeniósł się na Pomorze ze Śląska. Wcześniej w klinice w Zabrzu wykonał około 150 przeszczepień płuc. Od 2018 r. pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie przeszczepił płuca już 50 pacjentom, w tym najstarszej w Polsce osobie, 70-letniemu mężczyźnie.

W audycji medycznej Radia Gdańsk opowiadał o swoim zespole i planach na rozszerzenie działalności po powiększeniu oddziału transplantacji płuc. Obecnie ma on 22 łóżka, czyli trzy razy więcej niż dotąd. Oddział niedawno przeniósł się do nowego skrzydła Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. 

- Będziemy mogli zwiększyć liczbę kwalifikacji do przeszczepów a w konsekwencji tez przyjmować i leczyć większa liczbę pacjentów - mówił doc. Wojarski.