Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

30 września 2021

Neurolog: Bezsenność to najczęstsze zaburzenie snu. Przyczyn może być wiele, w tym niektóre leki

Bezsenność, lunatyzm, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg oraz inne zaburzenia snu były tematem rozmowy z dr hab. Mariuszem Siemińskim, kierownikiem Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej GUMed, koordynatorem Klinicznego Oddziału Ratunkowego w szpitalu UCK w Gdańsku, specjalistą neurologiem.
Gość Joanny Matuszewskiej mówił m.in. o roli snu w rozwoju mózgu i jego funkcjach, podejmowanych nocą w czasie odpoczynku. Wyjaśniał też, jakie sen ma fazy i jaką pełnią one rolę. 

Dr hab. Mariusz Siemiński przedstawił również najczęstsze zaburzenia snu i przyczyny mogące mieć wpływ na ich pojawienie się. - Najczęściej występującym zaburzeniem jest bezsenność, na którą cierpią w większości kobiety. Może się ona objawić w czasie ciąży, a potem powrócić, jest bowiem związana z cyklem hormonalnym kobiet - mówił neurolog. 

Dodawał, że problemy ze snem może spowodować także niekontrolowane przyjmowanie niektórych leków. - Mam na myśli leki przeciwko przeziębieniom, sprzedawane bez recepty. Zawierają one substancję, która obkurcza śluzówkę nosa, dając uczucie ulgi i jego "odetkania". Ta sama substancja jest psychostymulantem, mogącym zaburzać sen.

Problemy ze spaniem mają też osoby przyjmujące niektóre leki na nadciśnienie, mające wbudowane działanie moczopędne. Jeśli pacjent weźmie tabletkę wieczorem, to w nocy obudzi go potrzeba skorzystania z toalety. Czasem wybudzony ma problem z ponownym zaśnięciem - tłumaczył dr hab. Mariusz Siemiński. 

Neurolog mówił, że jeśli ktoś nie może zasnąć, to nie powinien godzinami leżeć w łóżku w oczekiwaniu na sen. - To nie pomoże, tak samo jak nie pomoże "liczenie baranów" i inne sposoby. Trzeba wstać, wyjść do innego pomieszczenia, wykonać tam jakieś niezbyt ekscytujące czynności jak np. poczytać książkę i kiedy senność się pojawi, wrócić do łóżka - tłumaczył. 

W audycji mowa była także o zespole niespokojnych nóg, bezdechu sennym oraz możliwościach leczenia tych zaburzeń. Specjalista mówił również o wynikach badań prowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców, dotyczących wpływu COVID-19 na sen.