Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

09 września 2021

Psychiatra dziecięcy: Początki kryzysu psychicznego u dziecka leżą zwykle w rodzinie, w kryzysie więzi

Podwaliny kryzysu psychicznego u dziecka leżą w rodzinie, w kryzysie więzi- mówiła w Radio Gdańsk dr n. med. Agata Cichoń-Chojnacka, psychiatra dzieci i młodzieży. W audycji poświęconej zdrowiu psychicznemu dzieci, udział wzięły też dr Anna Andrzejewska-Cioch, pedagog zajmująca się problematyką samobójstw z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, oraz Edyta Sinacka-Kubik, kierownik Zespołu Pomocy Psychologicznej MOPS w Gdyni.
- Rodzice poddają się często już po pierwszych porażkach, gdy np. doświadczą dystansowania się dorastających dzieci. Mogę powiedzieć, że dzieci wtedy niejednokrotnie "wychowywane" są przez rówieśników a rodzic ma coraz mniejszy wpływ na kształtowanie osobowości dziecka i budowanie z nim więzi - mówiła lekarz psychiatra.

Z kolei dr Anna Andrzejewska-Cioch podkreślała, że nastolatki które nie potrafią poradzić sobie z problemami, mają niską samoocenę, jeśli nie dostaną wsparcia w domu, szukają go poza nim. - Mogą próbować rozwiązać problemy przy pomocy rówieśników, czy innych osób. Ale mogą też uciekać w nałogi, samookaleczać się, albo wręcz mieć myśli samobójcze. 

W audycji mowa była też o działaniach samorządu Gdyni na rzecz osób w kryzysie psychicznym. Edyta Sinacka- Kubik wyjaśniała na jakie wsparcie może liczyć młodzież, rodzice a także nauczyciele i inne osoby, związane z nastolatkiem w kryzysie. - Prowadzimy grupy wsparcia w ramach projektu "Kręgi na wodzie - widzę, rozumiem, działam". Najważniejsze to zauważyć w porę problemy i zacząć działać - mówiła psycholog.