Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

22 lipca 2021

Lekarze KOR: Latem jest więcej pacjentów z urazami. Niebezpieczne jest zwłaszcza połączenie hulajnogi elektrycznej z alkoholem

Latem na oddziały ratunkowe w szpitalach zgłasza się więcej pacjentów z drobnymi urazami. Jest też spora grupa osób po poważnych wypadkach, także tych związanych z wodą, albo uprawianiem sportu. - Mamy również sporo osób poszkodowanych w wyniku upadku z hulajnogi elektrycznej- mówili w czasie audycji "Bądź zdrów bez kolejki" dr hab. Mariusz Siemiński, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej GUMed, ordynator Klinicznego Oddziału Ratunkowego w UCK oraz dr n. med. Tomasz Łopaciński, lekarz Klinicznego Oddziału Ratunkowego, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej.
W audycji, którą nadawaliśmy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku tłumaczyli m.in., jak należy się zachować, kiedy jest się świadkiem wypadku drogowego.

- Osobę ranną wyciągamy z samochodu tylko w dwóch przypadkach. Kiedy nie daje oznak życia i należy rozpocząć masaż serca i sztuczne oddychanie oraz w sytuacji, gdy jej życie jest zagrożone bo samochód zaczyna się palić, jest ryzyko że ktoś na niego najedzie, albo spadnie w przepaść - mówił dr Łopaciński.  

Audycja Radiowa dr Łopaciński i dr Siemiński - 005
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Z kolei szef KOR dr hab. Mariusz Siemiński mówił o organizacji pracy oddziału ratunkowego, w tym pracy asystentów lekarzy. - Dzięki nim udało się odciążyć lekarzy m.in w wypełnianiu dokumentacji, organizowaniu transportu dla pacjentów i wielu innych czynności, których nie musi wykonywać osoba z wykształceniem medycznym.

Audycja "Bądź Zdrów bez kolejki" to cykliczny program powstający we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Gośćmi Joanny Matuszewskiej są lekarze i inni specjaliści, którzy dzielą się swoją wiedzą ze słuchaczami.