Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

10 czerwca 2021

Neurolog dziecięcy: Kwas foliowy wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Jest ważny już od 4 tygodnia ciąży

- Kobieta planująca macierzyństwo powinna przyjmować kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciążę. Ma on kluczowe znaczenie dla rozwoju tzw. cewy nerwowej, odpowiedzialnej u dzieci za prawidłowe kształtowanie się układu nerwowego, w tym mózgu - mówiła w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Ewa Pilarska, pediatra i neurolog dziecięcy, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Między 4 a 5 tygodniem życia płodowego cewa nerwowa się zamyka. Jeśli działają czynniki szkodliwe, jeśli brakuje suplementacji kwasem foliowym, może dojść do powstania wielu wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka m.in. do niewykształcenia się prawidłowo półkul mózgu, czy przepuklin oponowo- rdzeniowych i oponowo- mózgowych, tłumaczyła w rozmowie z Joanną Matuszewską.  

Specjalistka podkreślała, że kwas foliowy należy suplementować dużo wcześniej, by w momencie zamykania się cewy nerwowej, gdy często kobiety nie wiedzą jeszcze o ciąży, organizm był nim wysycony. Profesor mówiła też, że układ nerwowy dziecka rozwija się przez wiele lat, jednak u małych dzieci jest on niezwykle wrażliwy.

pilarska e
Fot. Joanna Matuszewska

- Ważne jest by na układ nerwowy dziecka nie oddziaływały czynniki szkodliwe, jak np. alkohol, czy deficyty składników mineralnych. Te czynniki mogą mieć wpływ na dziecko w trakcie ciąży, gdy powstają tzw. duże wady, jak i po urodzeniu, gdyż cześć z zaburzeń rozwojowych ujawnia się dopiero w dalszych miesiącach życia dziecka. 

W audycji mowa była też o udarach mózgu u dzieci. Prof. Ewa Pilarska jest współautorką monografii poświęconej udarom u dzieci i młodzieży. W audycji wyjaśniała czym różni się udar u dziecka, od tego zdarzenia u osoby dorosłej, oraz jakie powinno być postępowanie i leczenie tej choroby.