Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

22 kwietnia 2021

Dermatolog: Trądzik może wystąpić także u osób dorosłych. Wygląda i leczy się go inaczej, niż u młodzieży

- Trądzik może pojawić się w wieku dorosłym, nie tylko w okresie dojrzewania - mówił w audycji medycznej dr hab. Michał Sobjanek z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Program nadawany był z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w ramach z cyklu "Bądź zdrów bez kolejki", wspólnego projektu Radia Gdańsk, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i UCK.
Audycja dotyczyła występowania i leczenia trądziku oraz problemów zdrowotnych związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w tym fotodermatoz i nowotworów skóry.

Dr hab. Michał Sobjanek tłumaczył w rozmowie z Joanną Matuszewską, że trądzik najczęściej występuje u dzieci w wieku nastoletnim, ale są też odmiany dotyczące dorosłych, np. kobiet po 25 roku życia i czy też mężczyzn uprawiających sporty siłowe. - U panów mamy wówczas do czynienia z trądzikiem posterydowym, którego charakterystyczna lokalizacja to ramiona. Trądzik wieku dorosłego wygląda inaczej i leczy się go inaczej, niż ten występujący u młodzieży.

Dermatolog przestrzegał też przed manipulowaniem przy zmianach skórnych. - Jedynymi wykwitami, które można usuwać mechanicznie są tzw. zaskórniki otwarte, czyli te z czarną końcówką. Innych nie należy usuwać, bo miażdżąc skórę potęgujemy stan zapalny. Gdy choruje się na odmiany trądziku, trądzik torbielowaty albo ropowiczy, na twarzy powstają bardzo często zapalne cysty, które w efekcie powodują blizny, niestety pozostające często na całe życie - mówił lekarz.

Tłumaczył, że są metody leczenia blizn, np. laserem frakcyjnym CO2, które wykonywać należy w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie ma dużego nasłonecznienia. Jednak mimo to, osoby chorujące na trądzik mają bardzo często problemy depresyjne, związane z wyglądem skóry. Często choroba jest też objawem innych np. zespołu policystycznych jajników.

P.Sudara - Audycja RG dr Sobjanek - 003
Fot. Paweł Sudara/GUMed

W audycji mowa była też o wpływie słońca na skórę . - Cera trądzikowa nie powinna być wystawiana na działanie promieniowania, bo w miejscach wykwitów pojawią się nieestetyczne ciemne przebarwienia - mówił ekspert. Wyjaśniał, że słońce działa na skórę dwojako. - Może powodować tzw. opalenie, ale także poparzenie. Działa też na zmiany w DNA komórek skóry, co może wpływać w przyszłości na pojawienie się nowotworów. Istotne, by chronić skórę i nie dopuszczać do oparzeń słonecznych u dzieci, bo udowodniono związek takich oparzeń z pojawieniem się nowotworów w dorosłym życiu - tłumaczył dr hab. Michał Sobjanek.

W programie mówił, że można mieć alergię związaną z ekspozycja na promieniowanie słoneczne. - To są tzw. wielopostaciowe osutki świetlne, fotodermatozy, które w mechanizmie alergicznym dają charakterystyczne objawy skórne. Pacjenci zwykle zaczynają chorować w okresie wiosennym, kiedy pojawiają się pierwsze słoneczne dni. Niestety nie wiadomo, co konkretnie wywołuje takie reakcje alergiczne. Jedna z możliwości to wprowadzona do ustroju substancja, która pod wpływem promieniowania UV produkuje wolne rodniki niszczące skórę. Wtedy objawy są bardzo dramatyczne, to m.in. poparzenia, pęcherze. Druga możliwość to reakcje alergiczne podobne do wysypek, czyli grudki, krostki. Należy zwłaszcza uważać na leki, bo po ich przyjęciu może wystąpić reakcja alergiczna, związana z ekspozycją na słońce. Takie reakcje mogą wywołać antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, ale także zioła, jak dziurawiec czy arnika.

„Bądź zdrów bez kolejki” to autorski projekt organizowany od 2017 roku wspólnie przez Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Jego celem jest poprawa wiedzy na temat zdrowia wśród mieszkańców Pomorza. W okresie przed pandemią słuchacze Radia Gdańsk praz pacjenci szpitala klinicznego mogli brać udział w audycji i spotykać się "na żywo" z najlepszymi na Pomorzu lekarzami, którzy udzielali porad "bez kolejki" oraz wyjaśniali problemy zdrowotne. Obecnie programy realizowane są bez udziału publiczności. Projekt koordynują dziennikarka radiowa Joanna Matuszewska, rzeczniczka prasowa GUMed Joanna Śliwińska i Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.