Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

08 kwietnia 2021

Cukrzyca, to podstępna i nieuleczalna choroba. Prezes PSD: Ważna jest edukacja pacjentów, by umieli z nią żyć

- Groźnym mitem pokutującym w społeczeństwie jest, że cukrzyca to choroba, którą można łatwo opanować. Ludzie myślą, że wystarczy tylko mniej słodzić herbatę, albo jeść mniej słodyczy. To niestety nie jest prawda. Cukrzyca nieleczona, albo źle leczona powoduje problemy m. in. ze wzrokiem, nerkami, sercem i stopą - mówiła w Radiu Gdańsk Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
W rozmowie z Joanną Matuszewską poruszone zostały tematy związane z cukrzycą typu 2 i tym, co powinna wiedzieć osoba, u której świeżo rozpoznano chorobę.

- Narażone są zwykle osoby po 45 roku życia, z nadwagą, u których w rodzinie występowała już cukrzyca, albo w przypadku kobiet miały ją w ciąży, lub urodziły dzieci z wagą powyżej 4 kg - mówiła Anna Śliwińska. 

- Bardzo ważna jest edukacja pacjenta, by wiedział jak kontrolować cukier w organizmie. Osoba z cukrzycą musi mieć też świadomość, że jest to choroba nieuleczana, przewlekła i że dobre zdrowie zależy od trybu życia, diety i przestrzegania zasad- powiedziała prezes PSD.

Anna Śliwińska opowiadała też o możliwych terapiach, oraz wsparciu jakie chorym na cukrzycę daje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.