Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

18 lutego 2021

Neurolog: W zespole otępiennym pamięć krótkotrwała zastępowana jest przeszłością. Tłumaczenie choremu, że myli bliskich nic nie da

Zespół otępienny może występować w różnych chorobach. - W przypadku choroby Alzheimera może być jednym z jej wczesnych objawów. W chorobie Parkinsona z kolei występuje w schyłkowym stadium - mówiła w Radiu Gdańsk dr n. med. Alicja Mączkowiak, ordynator Oddziału Neurologii z Oddziałem Udarowym Szpitala Specjalistycznego im. Ceynowy w Wejherowie.
Specjalistka neurologii tłumaczyła w audycji medycznej, jak może objawiać się zespół otępienny. - Pojawienie się objawów otępiennych dotyczy zwykle osób w siódmej dekadzie życia. Ich nasilanie się może trwać wiele lat, albo wręcz odwrotnie, postępuje szybko - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Lekarz mówiła, że czasem pacjent przez kilka dni ma objawy niepokojące np. rodzinę, a potem przez kilka miesięcy nic się nie dzieje. Dopóki są to objawy nie powodujące problemów np. dla bliskich, to są często lekceważone. U chorych z czasem dochodzi do zaburzeń pamięci krótkotrwałej z powodu postępującego uszkodzenia mózgu.

- Taka osoba może nie pamiętać co robiła wczoraj, gdzie jest. Ta część jej pamięci jest zastępowana przeszłością i pojawiają się w niej osoby z pokoleń wstecz. Nie należy się denerwować jeśli pacjent zwraca się do bliskich z nim mieszkających, jak do kogoś ze swojej przeszłości. Nie ma sensu też na tym etapie wyjaśnianie mu tych pomyłek, ponieważ możliwości jego pamięci krótkotrwałej zostały wyczerpane i nie wrócą - tłumaczyła dr Mączkowiak. 

W audycji mowa była też o najczęstszych objawach otępienia, sposobach leczenia i zapobiegania. Lekarka mówiła też o problemach z pamięcią u osób młodszych i czy te problemy mogą być początkiem kłopotów.