Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

14 stycznia 2021

Neurolog o powikłaniach po covid19: Zaburzenia węchu zwykle mijają. Bardziej niepokojące są problemy z pamięcią i koncentracją

Problemy z koncentracją, pamięcią operacyjną, ośrodkowym układem nerwowym a także upośledzenia węchu i udary - to neurologiczne następstwa choroby covid19. Mówił o nich w audycji medycznej Radia Gdańsk prof. dr hab. Bartosz Karaszewski, specjalista neurolog, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym w UCK.
- Udary mózgu mające związek z covid19, występują najczęściej w czasie ostrej fazy choroby, lub tuż po niej. Ci ludzie, gdyby nie wirus SARS-coV2, nie musieliby wcale zachorować - mówił profesor w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Przytaczał najnowsze doniesienia naukowe dotyczące następstw covid19. - Najbardziej niepokojące są objawy dotyczące kłopotów z pamięcią, koncentracją u osób, które przeszły chorobę skąpoobjawowo. Ich problemy dotyczą na przykład zagubienia. Pacjenci nie radzą sobie tak dobrze, jak wcześniej z czynnościami, wolniej "kojarzą". Ich problem to pamięć krótkotrwała, operacyjna - mówił prof. Karaszewski.

prof. Bartosz Karaszewski sudara
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Dodał, że w większości przypadków te dolegliwości mijają zwykle po kilku tygodniach. - Jednak na razie nie mamy dostępu do wyników badań dużej grupy osób, bo upłynęło zbyt mało czasu i nie wiemy, czy te dolegliwości mogą mieć trwały charakter - tłumaczył.  

Prof. Karaszewski mówił też o upośledzeniu węchu i tym, od czego zależy jego nasilenie i czas trwania. - Wirus uszkadza nabłonek węchowy, który u różnych osób w różnym czasie ulega regeneracji. Te zmiany w większości przypadków są odwracalne. Jednak mam pacjentów, u których problem nie ustąpił przez kilka miesięcy - mówił neurolog. 

W audycji mówił jakie objawy i jak długo występujące, powinny skłonić do konsultacji z lekarzem.