Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

07 stycznia 2021

Ponad 12 tys. nauczycieli i pracowników podstawówek z Pomorza będzie miało test na COVID-19. Akcja badań rusza w poniedziałek

Ponad 12 tys. 300 nauczycieli i pracowników administracji szkół podstawowych z Pomorza zgłosiło się dotąd do akcji badań przesiewowych w kierunku koronawirusa. Badania ruszają w poniedziałek 11 stycznia i potrwają do końca ferii. Jak mówił w Radiu Gdańsk Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, wymazy będą pobrane od nauczyciele klas 1-3 i i pracownicy administracji placówek.

- Akcja badań PCR będzie realizowana w oparciu o punkty poboru drive thru w całym województwie. Będą z nami współpracować żołnierze WOT, dysponujący ambulansami do poboru materiału. Jeśli ktoś z nauczycieli jeszcze się nie zgłosił, może to zrobić do końca akcji - mówił Tomasz Augustyniak w rozmowie z Joanną Matuszewską. Podkreślał, że akcję wspólnie organizują służby wojewody, NFZ i Kuratorium Oświaty. 

Dodał, że wskaźniki obserwowane na Pomorzu sugerują w najbliższych dniach możliwy wzrost stwierdzanych zakażeń koronawirusem. - Widzimy rosnące obłożenie łóżek tzw. covidowych oraz respiratorów. Dzienna liczba zachorowań nie rośnie dramatycznie, ale nie mamy powodu do optymizmu. Oceniając dostępne wskaźniki, spodziewamy się wzrostu zachorowań - mówił szef sanepidu.

wymaz 1
Fot. Roman Jocher/Radio Gdańsk

W czwartek w Pomorskiem zanotowano ponad tysiąc nowych zakażeń wirusem SARS-CoV2 (ponad 12 tys. w Polsce). Wg informacji Urzędu Wojewódzkiego z 7 stycznia 2021r., w województwie pomorskim zajętych było 1126 łóżek dla pacjentów z covid19, na 1836 dostępnych. Z respiratora korzystało 91 osób, a 40 urządzeń było w rezerwie.