Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

31 grudnia 2020

Lekarz: Palenie papierosów niszczy naczynia krwionośne. Także na te w obrębie skóry głowy, w jamie ustnej, czy pęcherzu moczowym

- Warto rzucić palenie papierosów - apelował w Radiu Gdańsk dr hab. Łukasz Balwicki, kierownik Poradni Antynikotynowej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku i szef Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia i specjalista leczenia uzależnienia od nikotyny.
- Palenie ma negatywny wpływ i cały szereg konsekwencji dla organizmu. I to nie tylko tych związanych z układem oddechowym - mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską.

- Substancje zawarte w dymie tytoniowym wpływają na naczynia krwionośne, także te najmniejsze. Powodują ich uszkodzenie. To dotyczy całego układu krwionośnego, a co za tym idzie na przykład naczyń w oczach, nerkach, w obrębie skóry głowy i każdym innym miejscu organizmu. Osoba paląca papierosy naraża się na miażdżycę, zawały i udary, a także problemy układem oddechowym, gdzie jest zagrożenie rakiem płuca i POCHP. Częste są też choroby układu moczowego, w tym nowotwory pęcherza - mówił lekarz. 

balwicki lukas
Fot. Joanna Matuszewska

Palacze poprzez uszkodzenia drobnych naczyń w obrębie skóry głowy mają też problemy z wypadaniem włosów, szybciej pojawiają się im zmarszczki na twarzy, a także mają ogromne problemy stomatologiczne. - Uszkodzone naczynia w dziąsłach powodują ich destrukcję i przedwczesne wypadanie zębów, o czym alarmują stomatolodzy- mówił dr hab. Łukasz Balwicki. 

W audycji tłumaczył, jak skutecznie rzucić palenie i od czego ten sukces zależy. Mowa była też o preparatach wspomagających ten proces i pracy Poradni Antynikotynowej w UCK.