Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

31 grudnia 2020

Trzech na stu mieszkańców Pomorza zakaziło się koronawirusem w 2020 r. To oficjalne statystyki

Trzech na stu mieszkańców woj. pomorskiego przeszło w 2020 roku zakażenie koronawirusem. Takie są oficjalne statystyki, ale z pewnością osób, które miały kontakt z wirusem jest więcej. - Testy potwierdziły wirusa SARS-coV u ponad 80 tys. osób, mówił w Radiu Gdańsk Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
- Spośród tych 80 tys. osób blisko 80 procent zaliczanych jest do ozdrowieńców. Natomiast ponad 1550 osób zmarło w wyniku choroby covid19. Oznacza to śmiertelność na poziomie 2 procent wśród osób zakażonych - tłumaczył w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

Szef pomorskiej inspekcji sanitarnej dodał, że w regionie przebadano od marca ponad 650 tys. próbek. - Można to przyrównać do mniej więcej jednej trzeciej populacji mieszkańców woj. pomorskiego. Jesteśmy czwartym w Polsce województwem, jeśli chodzi o liczbę wykonanych badań - dodał szef regionalnej inspekcji. 

augustyniak tom jocher
Fot. Roman Jocher/Radio Gdańsk

Szef sanepidu na Pomorzu podziękował za zaangażowanie w 2020 roku pracownikom inspekcji sanitarnej, medykom, policjantom i strażakom, a także urzędnikom i samorządowcom wszystkich szczebli. - Dzięki ich pracy na Pomorzu nie było problemów z miejscami w szpitalach. Sprawnie wykonywane były i są badania w punktach drive-thru, a za to należą się podziękowania - powiedział Tomasz Augustyniak.