Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

17 grudnia 2020

Lekarz: ECMO to urządzenie pomagające chorym na covid19 przetrwać niewydolność oddechową

ECMO to urządzenie, które umożliwia przepompowanie, ale także natlenianie krwi. Może być uzupełnieniem respiratora, kiedy natlenianie krwi jest na tyle złe, że respirator nie pomaga - mówił w Radiu Gdańsk dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, specjalista kardiochirurg, transplantolog, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w Kaszubskim Centrum Serca w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.
- Te oba urządzenia się wspomagają, nie ma mowy o zastąpieniu jednego drugim- tłumaczył w rozmowie z Joanną Matuszewską. Kardiochirurg opowiadał o działalności oddziału ECMO w Kaszubskim Centrum Serca w Wejherowie. Wyjaśniał m.in. na czym polega kwalifikacja do terapii i jak przebiega proces leczenia.  

Dodał, że ECMO to terapia ostatniej szansy dla tych chorych, którym w dalszej perspektywie pozostaje tylko przeszczep płuc. - O każdym naszym pacjencie zbierany jest dokładny wywiad dotyczący jego zdrowia, ale też wielu elementów jak wiek, waga, czy długość trwającej terapii respiratorowej. Naszym celem jest poprawa funkcji płuc, bo choroba covid19, czyli zapalenie płuc wywołane wirusem SARS-coV2, jest teoretycznie stanem odwracalnym.

jarmoszewicz2
Fot. Archiwum Radia Gdańsk

Trzeba tylko pacjenta przeprowadzić przez okres niewydolności oddechowej, tego złego natleniania, aż do czasu kiedy proces zapalny będzie się w płucach wygaszał. Pomaga w tym podawanie leków, ale też ECMO pozwalające przetrwać ten największy nawał zapalenia, co daje choremu czas na regenerację - mówił dr Krzysztof Jarmoszewicz.