Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

10 grudnia 2020

Geriatra: Rodzina seniora, który z powodu covid19 jest w szpitalu, powinna przekazać dokumentację i listę przyjmowanych leków

Seniorowi, który musi trafić do szpitala, warto przygotować listę przyjmowanych leków wraz z dawkowaniem i przekazać ją ekipie pogotowia ratunkowego, albo lekarzowi w placówce - mówiła dr Hanna Kujawska-Danecka z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii UCK, wojewódzka konsultant w dziedzinie geriatrii na Pomorzu.
W Radiu Gdańsk radziła, jak przygotować starszą osobę do pobytu w szpitalu w czasie pandemii. Mówiła też, jak w domu rehabilitować i opiekować się seniorem, który przeszedł covid19.

- Jeśli osoba starsza musi trafić do szpitala, to najczęściej jest zdezorientowana. Trudno się z nią porozumieć, nie wie jakie leki przyjmuje. Dlatego warto w teczce albo kopercie przygotować dokumentację medyczną, wypisy ze szpitali, wyniki badań i konsultacji lekarskich a także listę przyjmowanych leków. Warto kopie tych dokumentów mieć gotowych w domu i przekazać je medykom, którym bardzo to ułatwi pracę - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.

senior
Fot. Pixabay.com

W audycji mowa była też o zakończonym właśnie badaniu PolSenior2, które na zlecenie Ministerstwa Zdrowia realizował Gdański Uniwersytet Medyczny w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Dr Hanna Kujawska Danecka mówiła o jego wynikach i kondycji polskich seniorów, a także dalszych planach związanych ze zgromadzonymi przez naukowców danymi.