Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

10 grudnia 2020

Duże miasta oraz powiaty wejherowski i gdański, tam jest najwięcej zakażeń koronawirusem

Na Pomorzu sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest stabilna, z niewielkim trendem wskazującym na poprawę sytuacji. Najwięcej zakażeń wirusem SARS-coV2 jest w dużych miastach, Gdańsku i Gdyni oraz w powiatach wejherowskim i gdańskim. Spadek mamy w powiecie słupskim i Słupsku, które jeszcze niedawno miały dużo przypadków zakażeń - mówił w Radiu Gdańsk Tomasz Augustyniak, Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczył, że mimo stabilizacji liczy zakażeń, nadal wysoka jest śmiertelność z powodu covid19. - Minionej doby zmarło 19 osób. Spodziewamy się, że taka sytuacja utrzyma się jeszcze przed tydzień, dwa a jest ona wynikiem wzrostu zachorowań sprzed miesiąca - mówił Tomasz Augustyniak.

Szef służb sanitarnych mówił też, że centra handlowe i sklepy na Pomorzu przestrzegają obostrzeń. Jeśli klienci będą nosić maski i stosować dystans społeczny, będą minimalizowali ryzyko zakażenia się w tych miejscach.

augustyniak tom jocher
Fot. Roman Jocher/Radio Gdańsk

- Nie zanotowaliśmy dotąd ognisk zakażeń w sklepach, czy galeriach. Ale trzeba powiedzieć, że większość zakażeń to obecnie tzw. rozproszone zakażenia, czyli nie jest znane ich źródło - mówił szef sanepidu.

Poinformował też, że w okresie świątecznym nie będą działać punkty mobilne, w których pobierane są wymazy. - Jednak badania będzie można w razie konieczności wykonać w placówkach medycznych.