Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

26 listopada 2020

Wszystko o witaminie D i koronawirusie. Rozmowa z prof. Michałem Żmijewskim z GUMed

Prawie każdy Polak ma niedobory witaminy D. Badania pokazały, że jej poziom jest średnio dwa razy niższy niż norma - mówił w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Michał Żmijewski, biolog z Katedry Histologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Jego zdaniem w Polsce powinniśmy suplementować witaminę D przez cały rok. - To ważne zwłaszcza dla dzieci, osób w podeszłym wieku, ale też otyłych, oraz zażywających długotrwale niektóre leki, np. sterydowe albo zawierające heparynę. Niedobory będzie mieć też osoba, która mało wychodzi na słońce i stosuje kremy z filtrami - mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

- Duże badania populacyjne pokazują, że niedobory witaminy D powodują kłopoty z układem kostnym, ale także choroby autoimmunologiczne, psychiczne i podatność na infekcje - tłumaczył profesor. W audycji mówił też o przyswajaniu witaminy D. - Najłatwiej przyswajana jest ta powstająca w wyniku syntezy skórnej. Wystarczy 15-minutowy spacer z odkrytymi ramionami, gdy świeci słońce. 

Preparaty z witaminą D, powstają zwykle na bazie olejów, do których dodaje się syntetyczną witaminę. Dlatego warto sprawdzać skład tych preparatów i wybierać oleje np. z rekina - powiedział prof. Żmijewski. 
Tłumaczył, że naturalnym źródłem witaminy jest tran i tłuste ryby. - Warto wiedzieć jednak, że np. łosoś hodowlany ma pięć razy mniej witaminy D, od tego dziko żyjącego. 

witamina
fot. pixabay.com 

Profesor mówił też o najnowszych badaniach nad wpływem witaminy D na odporność i koronawirusa. - 98 procent dorosłych ma zbyt niski, średnio 18 ng/ml, poziom witaminy D. Tymczasem naukowcy z Indii opublikowali przed miesiącem swoje badania, z których wynika, że jej poziom powyżej 30 ng/ml może zmniejszać ryzyko ciężkiego zachorowania na covid.

Tłumaczył jakie dawki witaminy D należy przyjmować i czy bardziej optymalne są duże raz w tygodniu, czy należy je dzielić na mniejsze i przyjmować codziennie.