Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

15 października 2020

UCK ograniczy zabiegi planowe, by odciążyć anestezjologów i pielęgniarki. GUMed do walki z covid angażuje studentów

W najbliższych dniach będzie bardzo trudno zabezpieczyć od strony medycznej pacjentów na Pomorzu, przewidują rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dyrektor UCK w Gdańsku. Prof. dr hab. Marcin Gruchała mówił w Radiu Gdańsk, że jeśli liczba chorych na covid19 będzie nadal rosła, system ochrony zdrowia w regionie tego nie udźwignie. Problemy mogą być w ciągu najbliższych kilku dni. Podobnego zdania był Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
- Jeśli pacjentów chorujących na covid będzie przybywało, trzeba będzie ograniczyć pracę niektórych klinik i odwołać planowe operacje - mówił w rozmowie z Joanna Matuszewską. Tłumaczył, że jeśli pacjent ma zaplanowany zabieg w najbliższych tygodniach, musi się spodziewać jego odwołania.

- Musimy zwolnić anestezjologów i pielęgniarki anestezjologiczne z udziału w planowych zabiegach, bo będą oni potrzebni do opieki nad pacjentami z covid i obsługi respiratorów. Obecnie w UCK zatrudnionych jest 30 anestezjologów, kilkunastu dodatkowych lekarzy kończy specjalizację i zgodnie z nowymi przepisami, będą mogli opiekować się pacjentami.

- Zrobimy wszystko, by bez zakłóceń byli nadal leczeni pacjenci onkologiczni, hematologiczni a także wymagający przeszczepów, trombektomii mechanicznej, oraz dzieci i osoby w stanach nagłych, zagrażających życiu. Mamy procedury i odrębną ścieżkę postępowania dla pacjentów z covid, tak by nie mieli kontaktu z pozostałymi chorymi. Dotyczy to też porodów, kiedy ciężarna kobieta jest zakażona koronawirusem- mówił Jakub Kraszewski.  

audycja GUMed UCK
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Każda osoba przed przyjęciem do UCK ma wykonywany test na obecność koronawirusa. Od początku pandemii pozytywny wynik stwierdzono u około 200 osób, które miały być przyjęte do placówki. 
 
Rektor GUMed prof. Marcin Gruchała mówił w audycji, że uczelnia rozpoczyna rok akademicki ze studentami w klinikach. - Grupy są mniejsze a ich aktywność w szpitalu ograniczona. Nie da się jednak kształcić w zawodach medycznych, bez kontaktu z pacjentem. To szczególnie ważne dla studentów ostatniego roku, którzy kończą edukację i są potrzebni w szpitalach jako personel - mówił rektor. 

Tłumaczył, że obecnie pracownicy szpitala klinicznego UCK obecnie wspierają działania 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku i Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed w Gdyni. - Zaangażowani są też nasi studenci, którzy od początku pandemii wspierają szpital w wielu działaniach, m.in pracują w call center, przy pomiarach temperatury i pobieraniu wymazów. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, mamy deklaracje wielu z nich, że zaangażują się jeszcze bardziej.