Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

17 września 2020

Laryngolog: Mamy niską świadomość nowotworów w obrębie głowy. Pacjenci zgłaszają się zbyt późno

Zbliża się Europejski Tydzień Świadomości Nowotworów Głowy i Szyi. Na Pomorzu będzie można skonsultować się telefonicznie z laryngologiem i zapisać na badanie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. W naszym regionie najczęstsze u mężczyzn są raki krtani, gardła, jamy ustnej oraz migdałka. U kobiet z kolei jamy ustnej i gruczołów ślinowych - mówił w Radiu Gdańsk dr hab. Andrzej Skorek z Katedry i Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Te nowotwory trudno rozpoznać, mogą być pomylone ze zwykłymi chorobami jamy ustnej. Dlatego ich świadomość jest niewielka a pacjenci coraz częściej trafiają w zaawansowanym stadium choroby - mówił lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

W audycji mowa była m.in o mechanizmach powstawania nowotworów, roli wirusa HPV i sposobach leczenia raków. Laryngolog mówił też o objawach i grupach ryzyka. 

Od poniedziałku 21 września do piątku 25 września w Klinice Otolaryngologii UCK będzie można uzyskać informacje na temat nowotworów głowy i szyi oraz zakwalifikować się na badanie. 

- Po konsultacji lekarz zdecyduje, czy pacjent powinien mieć wykonane badania. Wcześniej trzeba zadzwonić pod numer 58 349 31 10 do sekretariatu naszej kliniki - mówił dr hab. Andrzej Skorek. 

d79efb28abffca1c5c83e97e7794839b L
Fot. Joanna Matuszewska 

Lekarza apelują, by zgłaszały się osoby mające objawy utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie. To m.in. kaszel, niegojące się rany i owrzodzenia jamy ustnej, a także jednostronnie zatkany nos.