Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

10 września 2020

Onkolog: USG piersi nie można robić w przypadkowym ośrodku, na kiepskim sprzęcie

Kobieta z podejrzeniem raka piersi będzie miała w gdańskim UCK wykonywane wszystkie badania diagnostyczne w ciągu jednego dnia. To nowość i ułatwienie, zwłaszcza dla pacjentek z odległych od Trójmiasta miejscowości - mówiła w Radiu Gdańsk dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, koordynatorka Centrum Chorób Piersi UCK.
- Pacjentka z podejrzeniem nowotworu piersi kiedy zgłosi się na diagnostykę będzie od rana mieć różne badania. Wykonane będą mammografia, USG i inne badania, które zleci lekarz a także tego samego dnia wykonana zostanie jej biopsja. Wszystko po to, by nie musiała przyjeżdżać na dodatkowe wizyty- tłumaczyła szefowa ośrodka leczenia raka piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. 

W audycji mówiła też, że najlepszym czasem na diagnostykę raka piersi są pierwsze dni cyklu miesięcznego kobiety. - Wówczas piersi są najmniej tkliwe, a badanie np. mammograficzne najmniej nieprzyjemne. Nie ma wówczas też naturalnego obrzęku, który pojawia się w II fazie cyklu. To kiedy wykonuje się badanie ma znaczenie np. podczas rezonansu magnetycznego piersi, który bada nie tylko stan tkanek, ale też funkcję gruczołu. 

senkus esmo2
Fot. Joanna Matuszewska

Dr hab. Elżbieta Senkus- Konefka zachęcała kobiety do badań mammograficznych, wykonywanych w ramach profilaktyki raka piersi. - Badania wykonane w tzw. mammobusach są jednymi z najlepszych, bo firmy które je przeprowadzają podlegają ścisłej kontroli jakości. Zdjęcia ogląda dwóch radiologów, którzy muszą mieć praktykę w opisywaniu tych badań. Nie ma tam przypadkowych osób a kryteria jakości są bardzo wysokie - tłumaczyła lekarz. 

Gość Radia Gdańsk nawiązała do badań aktualnie realizowanych w kilku miejscowościach na Pomorzu. - Trwają przesiewowe mammografie, mammobusy pojawią się w różnych miejscowościach. Warto zgłosić się na takie refundowane przez NFZ badanie i zadbać o swoje zdrowie - mówiła dr Senkus-Konefka.

Lista miejscowości, w których pojawią się mammobusy. Skorzystaj z wyszukiwarki miast >>> TUTAJ 

Lekarz apelowała też do kobiet, by nie robiły badań USG w przypadkowych miejscach. - To są bardzo trudne badania, trzeba mieć doświadczenie i wiedzę oraz aparat najwyższej jakości. Jeśli robi je osoba niedoświadczona może coś przeoczyć. Dlatego apeluję o zgłaszanie się do specjalistycznych ośrodków tzw. breast unitów, gdzie lekarze i reszta personelu specjalizują się w leczeniu raka piersi.