Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

30 lipca 2020

Jak w Londynie, Paryżu czy Rzymie, tak leczą zaawansowanego raka jajnika w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Pięćdziesiąt operacji zaawansowanego raka jajnika rocznie wykonuje się w szpitalu Morskim im. PCK w Redłowie. Placówka zdobyła właśnie certyfikat Ovarian Unit wydany przez Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Oznacza on standardy leczenia takie, jak w innych krajach europejskich.
- Rak jajnika jest trudnym do leczenia nowotworem, dlatego warto szukać pomocy w placówkach mających największe doświadczenie - mówił w Radiu Gdańsk dr n. med. Mirosław Dudziak, ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej gdyńskiego szpitala.

- Jeśli szpital robi kilkanaście takich operacji rocznie, to zwykle nie ma wystarczającego doświadczenia w leczeniu. Składa się na nie wiele czynników, począwszy od wykonywanych badań diagnostycznych i ich opisu, jakości wyniku histopatologicznego, umiejętności lekarzy, pielęgniarek i reszty zespołu medycznego a także, co najważniejsze liczby operacji, w czasie których udało się usunąć wszystkie widoczne zmiany nowotworowe. Od tego zależy, jak długi będzie okres przeżycia pacjentki - mówił lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewską.

ovarianUnit onkolMorski
Na zdj. Zespół Oddziału Ginekologii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Fot. Szpitale Pomorskie

W audycji mowa była też o problemach w rozpoznawaniu nowotworu jajnika. - W Polsce rak jajnika jest diagnozowany najczęściej w 3 lub 4 stadium zaawansowania. Zwykle wcześniej nie daje specyficznych objawów. Kobieta może czuć dolegliwości bólowe, które zostaną przypisane problemom z układem pokarmowym.

Czasami pierwszym objawem powiększenie się obwodu brzucha, co zauważa pacjentka albo jej rodzina. Często chore trafiają do nas z innych oddziałów, bo okazuje się że mają nowotwór- tłumaczył dr Dudziak. 

Oddział Ginekologii Onkologicznej szpitala im. PCK w Gdyni, jest jednym z dwóch w Polsce, które posiadają międzynarodowy certyfikat #OvarianUnit. Wydaje go Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, jako dowód że placówka spełnia wysokie normy jakości leczenia. - Pacjenta będzie w naszym oddziale leczona według standardów europejskich. Czyli tak samo jak w Wielkiej Brytanii, Francji, czy Hiszpanii- dodał ordynator.  

Nowotwór jajnika występuje najczęściej u kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Chorować mogą jednak także 20 i 30-latki.