Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

09 lipca 2020

Wakacje w Polsce bezpieczne. Pomorskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie w "złotej trójce" województw

Na Pomorzu są  obecnie dwa aktywne ogniska koronawirusa - w Gdańsku oraz Słupsku i okolicach. - Ognisko słupskie dotyczy rodzin pracowników szpitala i może się rozszerzać - mówił w Radiu Gdańsk Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Z kolei ognisko w Gdańsku dotyczy osób, które uczestniczyły w rodzinnej uroczystości i nie zachowywały dystansu społecznego. Po tej rodzinnej imprezie wirusa stwierdziliśmy u 6 osób i to prawdopodobnie nie jest koniec, mówił szef sanepidu w rozmowie z Joanną Matuszewską.
 
W ciągu doby na Pomorzu nie stwierdzono nowych przypadków wirusa. Zdaniem Tomasza Augustyniaka na Pomorzu będą pojawiać się pojedyncze ogniska, ale wraca pozytywny trend, zgodnie z którym maleje liczba zachorowań. 

W audycji mowa była też o bezpiecznym spędzaniu wakacji i regionach, w których jest najmniej przypadków zachorowań. - To złota trójka województw: lubuskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie - mówił Tomasz Augustyniak. Tłumaczył też, że cała Polska jest bezpieczna, nawet region śląski, który ma pod kontrolą zachorowania a nowe dotyczą głównie rodzin górników, które są w kawarantannie.

Szef sanepidu mówił też, gdzie na świecie są największe ogniska pandemii i kiedy po powrocie z zagranicznego urlopu, trzeba będzie poddać się kwarantannie. 

augustyniak 22
Fot. Archiwum Radia Gdańsk

W Pomorskiem koronawirusa od początku pandemii potwierdzono badaniami u 693 osób. Zmarło 38 osób, a 560 uznaje się za ozdrowieńców.