Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

21 maja 2020

Kardiolog: Nadrabianie zaległości po pandemii potrwa bardzo długo. Najdłużej pacjenci poczekają na planową koronarografię

Wiele miesięcy potrwa nadrabianie zaległości po pandemii, uważa dr hab. Marek Szołkiewicz, specjalista kardiolog, angiolog, nefrolog - ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Inwazyjnej Szpitala Specjalistycznego im. Ceynowy w Wejherowie.
- W kardiologii największe kolejki są do planowej koronarografii, badania oceniającego drożność naczyń. Przed pandemią w Wejherowie robiliśmy kilka badań dziennie a pacjent i tak czekał w kolejce kilka miesięcy. W okresie kilkunastu ostatnich tygodni nie robiliśmy tych badań wcale. Więc liczba osób, które mają przesunięty termin jest bardzo duża.

- Będziemy wracać teraz do normalnej pracy i stopniowo wzywać pacjentów, ale nadrobienie tego potrwa bardzo długo - mówił specjalista w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

Lekarz apelował do pacjentów, którym przepadły terminy badań, by zaczęli się interesować, kiedy będzie wykonane ich badanie. - My ze swojej strony próbowaliśmy powiadomić każdego pacjenta, ale nie do wszystkich udało się dodzwonić. Jeśli takiego kontaktu ze strony szpitala nie było, pacjent powinien teraz sam się zgłosić - tłumaczył dr hab. Marek Szołkiewicz. 

pixabay coardio
Fot. pixabay.com 

Poinformował też, że wejherowska kardiologia będzie stopniowo wznawiać zabiegi planowe. Przed przyjęciem na oddział wszyscy pacjenci mają przejść badanie i mieć wykonywany test na koronawirusa.