Bądź zdrów

Prowadzi:  Beata Gwoździewicz

11:05

czwartek,

19 marca 2020

Szef pomorskiego sanepidu: wyjście na spacer nie jest rozsądne

Do tej pory w naszym województwie odnotowaliśmy 9 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Niestety, Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku, nie ma na razie dobrych informacji. - Spodziewamy się w najbliższym czasie wzrostu zachorowań w naszym województwie, które będziemy potwierdzać - mówił na antenie Radia Gdańsk.

Tomasz Augustyniak zaznaczał, że niemal wszystkie zakażone osoby miały ze sobą kontakt. - Osoby, u których potwierdzaliśmy koronawirusa na początku, z tymi przypadkami, o których mówiliśmy w późniejszym terminie, to jest to samo źródło zakażenia. 8 z tych 9 osób, u których potwierdziliśmy zakażenie, miało ze sobą kontakt. Ta jedna osoba została potwierdzona niezależnie. Jej zakażenie jest związane z przebywaniem za granicą - relacjonował Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku.

Szef pomorskiego sanepidu mówił także o tym, jak długo wirus utrzymuje się na różnych przedmiotach. - Pamiętajmy, że ten wirus przenosi się droga kropelkową, więc wszystko zależy od tego, jak długo będzie w stanie się na tym przedmiocie utrzymać kropelka, która jest transporterem. To jest raczej kwestia kilku godzin. Jednak wraz ze zmianą aury i wzrostem temperatury, utrzymanie się tego wirusa na różnych powierzchniach będzie się skracać - dodawał Tomasz Augustyniak.

Beata Gwoździewicz pytała też, jak się chronić przed wirusem. - Recepta jest prosta. Zostańcie w domu, na ile jest to możliwe. Jeżeli macie możliwość, izolujcie się w warunkach domowych. Nie róbcie wyjątków. Żadne wyjścia z domu do lasu, na plażę, na spacer, na plac zabaw nie będą rozsądnymi ruchami, bo schodzicie jakąś klatką schodową, zjeżdżacie windą, macie styczność z innymi osobami. Dla tych wszystkich, którzy muszą z tego domu wyjść, do pracy, po zakupy, pamiętajcie, żeby stosować podstawowe zasady higieny. Myjcie ręce, dezynfekujcie, unikajcie kontaktu i jak najszybciej wracajcie do domu, bo tam jesteście najbardziej bezpieczni - przestrzegał gość Radia Gdańsk.