Bądź zdrów

Prowadzi: 

11:00

czwartek,

20 lutego 2020

Hepatolodzy: Paracetamol jest toksyczny dla wątroby. Osiem tabletek może doprowadzić do niewydolności

Choroby wątroby i ich leczenie oraz profilaktyka, były tematem spotkania słuchaczy Radia Gdańsk ze specjalistami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na pytania odpowiadali hepatolog dr n. med. Anna Drobińska z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych i chirurg transplantolog dr n. med. Piotr Remiszewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK.
Lekarze mówili o funkcjach wątroby, jej uszkodzeniach i sytuacjach w których do nich dochodzi. - Bardzo toksyczny dla wątroby może być paracetamol. Już 4 g tego popularnego leku, czyli osiem tabletek przyjętych jednorazowo, może prowadzić do niewydolności - mówił dr Piotr Remiszewski.

Dr Anna Drobińska tłumaczyła, że wątroba ma zdolność regeneracji i zwykle dobrze znosi pojedyncze incydenty. - Wiele zniesie, ale należy o nią dbać przez całe życie, bo pewne zmiany, które mogą zajść są nieodwracalne. 

spotkanie z lekarzami GUMed - wątroba- 03
Zdjęcia: Paweł Sudara/GUMed

Lekarze mówili m.in jakie badania można wykonać, by ocenić stan wątroby, a także o jej najczęstszych chorobach. Mowa byłą m.in o stłuszczeniu wątroby, chorobach zapalnych i marskości a także przeszczepach tego narządu.